Na rynku ropy naftowej obserwowaliśmy największy tygodniowy spadek cen od początku maja tego roku. Ceny sierpniowych kontraktów na ropę Brent w Londynie spadły do poziomu 71,50$ – 8% w skali tygodnia. Zniżki cen zatrzymały się w obrębie silnych poziomów wsparcia w związku z czym wobec spadku wartości dolara w końcówce tygodnia kolejne dni na rynku ropy naftowej mogą przynieść zwyżki cen. Nadal szanse na powrót cen ropy do poziomu 78-80$ w nadchodzących tygodniach są stosunkowo duże.

Zgodnie z ubiegłotygodniowymi prognozami firmy doradczej e-petrol.pl, średnie ogólnopolskie ceny paliw na stacjach tankowania są wyższe, niż przed tygodniem. Rafinerie nie zwlekały długo z wprowadzeniem korekt i już tydzień temu podniosły swoje cenniki paliw hurtowe, teraz przyszła kolej na stacje paliw.

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego skrytykowała projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie poziomu NCW w latach 201-2016. Jednocześnie organizacja przedstawiła własny scenariusz kształtowania tego wskaźnika. – Stoimy na stanowisku, że NCW powinny być ustalone na poziomie, na którym jego realizacja jest możliwa poprzez wprowadzanie do obrotu normatywnych paliw ciekłych. Na chwilę obecną są to paliwa B5 i E5, dlatego też uważamy za konieczne utrzymanie NCW na poziomie 5,75% przynajmniej do końca 2013 r., ponieważ obowiązujące w Polsce przepisy uniemożliwiają racjonalne zwiększanie tego pułapu, a…Kontynuuj Czytanie „POPiHN krytyczny wobec projektu NCW na lata 2011-2016”

Średnio za benzynę Eurosuper 95 i olej napędowy płacimy w tym tygodniu o 2 gr mniej niż podczas długiego weekendu. Na niezmienionym poziomie utrzymały się ceny autogazu (2,12 zł/l średnio).

Minister finansów Arabii Saudyjskiej – największego światowego producenta ropy powiedział, że nie obawia się o ceny, które w maju spadły o 20 proc.

Po wyraźnej zwyżce cen i dość sporym zainteresowaniu ze strony kupujących na koniec zeszłego tygodnia, w poniedziałek ceny hurtowe LPG w Polsce już nie rosły. Wczorajsze umocnienie złotego spowodowało, że zarówno hurtownicy, jak i ich klienci przyjęli postawę wyczekującą. Dziś znów polska waluta oddaje pole, więc znika argument przeciwko wyższym cenom.

Od środy, 28 kwietnia Grupa Lotos podwyższa ceny hurtowe benzyny bezołowiowej 95 o 11 zł, a benzyny bezołowiowej 98 o 12 zł na tysiąc litrów. Podwyżka nie ominęła także hurtowych cen diesla i oleju opałowego.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro były w marcu średnio o 1,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Na wzrost cen wpłynęły przede wszystkim wyższe notowania ropy naftowej. Bezrobocie jest najwyższe od 1998 r.