Zdaniem analityków Domu Maklerskiego Millenium warunki makroekonomiczne dla PKN-u poprawiają się systematycznie, choć powoli. Marża rafineryjna dla całej grupy wzrosła w maju do 5.5 USD/bbl z 3.6 USD/bbl w kwietniu. Dyferencjał Brent-Ural w maju wyniósł 2.1 USD i spadł w porównaniu z kwietniem (gdy wynosił 2.5 USD/bbl). Z kolei modelowa marża petrochemiczna grupy PKN wzrosła do 730 EUR/t z 685 EUR/t zanotowanych w kwietniu tego roku i 629 EUR/t w I kw. Jest to najwyższy poziom tego wskaźnika od 2008 roku. – Dzięki poprawie marż…Kontynuuj Czytanie „Warunki makro sprzyjają Orlenowi”

PKN Orlen w najnowszej promocji korzysta z faktu, że od marca jest sponsorem pierwszego polskiego zespołu startującego w wyścigach Porsche Super Cup. Można w niej wygrać samochód Porsche Cayenne lub wyjazd na Grand Prix Włoch Formuły 1.

Zapasy ropy w USA w tygodniu zakończonym 18 czerwca wzrosły o 2 mln baryłek podczas gdy oczekiwano ich spadku o 0,8 mln baryłek. – Negatywne zaskoczenie pojawiło się mimo wyraźnego zwiększenia popytu ze strony rafinerii (zwiększony CUR z 87,9% do 89,4%), gdyż jednocześnie zanotowano mocny wzrost importu surowca (+4,3%) – komentuje Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Bank.

Lotos Oil został laureatem prestiżowego rankingu Liderzy Eksportu na Wschód. – Nasze zaangażowanie już od wielu lat, nie ogranicza się tylko do sprzedaży, lecz związane jest z eksperckim wsparciem dla użytkowników naszych produktów. Nie tylko zresztą w Rosji, ale również w Azerbejdżanie, Kazachstanie czy Kirgizji – skomentował wyróżnienie Jacek Neska, prezes spółki Lotos Oil.

Na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki opublikowano projekt „Krajowego planu działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych”. Zdaniem Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego brakuje w nim jednak jednego istotnego elementu, który z polskiego punktu widzenia mógłby okazać się kluczowy dla realizacji unijnego celu 10 proc. udziału paliw odnawialnych w transporcie do 2020 roku. Chodzi o technologię współuwodornienia olejów roślinnych (co-HVO).

Na terenie parkingu naftobazy w Koluszkach policjanci zatrzymali 46-letniego mieszkańca Łodzi za dokonanie kradzieży paliwa z cysterny. Mężczyzna został przyłapany na gorącym uczynku w chwili spuszczania z jednej z jej komór oleju napędowego wprost do kanistrów. Jak się okazało, zatrzymany 46-latek jest kierowcą w firmie przewozowej, która świadczy usługi dla jednego z koncernów naftowych.

Zdaniem Janusza Wiśniewskiego, wiceprezesa Krajowej Izby Gospodarczej i byłego wiceprezesa Orlenu, zainteresowanie azerskiego SOCARU Grupą Lotos wcale nie musi oznaczać, że rosną szanse na zrealizowanie niejako przy okazji projektu Odessa-Brody-Płock. – Nie widzę żadnego rozsądnego powodu dla którego SOCAR miałby być zainteresowany polskim czy europejskim rynkiem paliw stwarzając konkurencje dla swoich partnerów w wydobyciu takich jak BP, Total, Statoil czy Lukoil – twierdzi.

Zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery to jeden z priorytetów europejskiej polityki energetycznej w dążeniu do spowolnienia globalnego ocieplenia klimatu. Troska o środowisko to także niewielkie, codzienne czynności, które w dłuższej perspektywie mogą znacząco przyczynić się ochrony środowiska naturalnego – przekonują eksperci programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Według medialnych doniesień, zainteresowanie zagranicznych koncernów poszukiwaniami gazu łupkowego w Polsce będzie prowadzić do wzrostu kosztów usług związanych z wierceniami i usługami poszukiwawczymi. Na tym tle wiele do zyskania mają polskie spółki poszukiwawcze w dużej mierze skupione w grupie PGNiG.

PGNiG poinformowało, że podpisało umowę na dostawy gazu z Grupą Lotos. Kontrakt ma być realizowany od 2012 roku (z możliwością 6 miesięcznego opóźnienia) i rocznie obejmować około 447 mln m3 surowca. Zdaniem ekspertów nie przełoży się to jednak automatycznie na lepsze wyniki finansowe gazowej spółki. – W obecnym otoczeniu restrykcyjnej polityki URE wzrost sprzedaży wolumenowej nie oznacza bezpośrednio poprawy wyników – twierdzi Kamil Kliszcz z DI BRE Bank.

W ostatnich dniach ponownie sporo mówi się o projekcie Odessa-Brody-Płock. Niestety w kontekście planów przekazania dotacji unijnej dla tej inwestycji na walkę ze skutkami powodzi. Pojawia się wiele głosów zarzucających rządowi, że taką decyzją rezygnuje z jednego z kluczowych projektów mających zwiększyć nasze bezpieczeństwo energetyczne. Tymczasem część komentatorów zwraca uwagę na drugą stronę medalu.

Ceny paliw w Polsce tuż po święcie Bożego Ciała i „długim weekendzie” z początku czerwca pozostają na poziomie praktycznie takim samym jak jeszcze kilka dni temu. Niepokoi niestety, w kontekście cen, utrzymująca się słabość polskiej waluty – przelicznik dla polskich firm z międzynarodowych notowań, dolarowych, staje się coraz bardziej niekorzystny.