Wystarczyło dwa miesiące od katastrofy w Zatoce Meksykańskiej, aby wartość giełdowa BP zmalała ze 120 do 75 mld funtów. Czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że aby podobny los nie spotkał firm w Europie, Norwegia wstrzymała wydobycie ropy, a Londyn wysyła kontrole na platformy.

Litwini zwlekają z odbudową torów kolejowych, z których korzysta orlenowska rafineria w Możejkach – pisze dziś „Dziennik Gazeta Prawna”. Wilno deklaruje chęć przełamania impasu w stosunkach z polskim koncernem. Dziennik zauważa, że na obietnicach jednak się kończy.

Za spółką Lurena investments, która chce kupić Ruch, stoi firma Icentis. Jej współwłaścicielem jest Igor Chalupec, były prezes PKN Orlen – ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”.

Państwowa firma Sinopec za 4,65 miliarda dolarów odkupi od ConocoPhillips udziały w kanadyjskim Syncrude. To najważniejszy na świecie producent ropy z łupków roponośnych. Transakcja, która prawdopodobnie zostanie sfinalizowana w trzecim kwartale tego roku, jest jedną z największych chińskich inwestycji w Ameryce Północnej i największą, jeśli chodzi o ropę z łupków.

Wzrosty notowań na najważniejszych giełdach surowcowych sprawiają, że analitycy przygotowują nowe prognozy cenowe dla cen paliw w Polsce. „Dziennik Gazeta Prawna” podał dziś, że w wakacje litr benzyny będzie kosztować nieco ponad 5 zł.

Rosjanie mogą wznowić dostawy ropy dla Orlenu na Litwie, ale pod jednym warunkiem: polski koncern musi sprzedać im udziały w rafinerii w Możejkach – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dziennik „Financial Times” napisał, że Jan Kulczyk wraz z libijską spółką Tamoil chce kupić udziały w spółce paliwowej Lotos Group, która ma zostać częściowo sprywatyzowana w 2010 r. Kulczyk myśli też o inwestycjach w sektorze energii na Ukrainie i Białorusi.