Jeszcze w tym roku Lotos zaoferuje inwestorom sześć swoich spółek – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Brytyjska firma Octel wyeksportowała do Iraku kilka ton toksycznego czteroetylku ołowiu, używanego jako dodatek przeciwstukowy do benzyny, a transakcja ta doszła do skutku dzięki przekazanym Irakijczykom łapówkom – pisze w czwartek dziennik „Guardian”.
Za benzynę i olej napędowy będziemy płacić co najmniej o 20 gr więcej. Część tej podwyżki szykuje nam Unia Europejska, a część nasz resort finansów – akcentuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Wystarczyło dwa miesiące od katastrofy w Zatoce Meksykańskiej, aby wartość giełdowa BP zmalała ze 120 do 75 mld funtów. Czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że aby podobny los nie spotkał firm w Europie, Norwegia wstrzymała wydobycie ropy, a Londyn wysyła kontrole na platformy.
Minister skarbu państwa może zacząć szukać inwestora dla Lotosu już w czerwcu – twierdzi dziennik „Rzeczpospolita”.
Pod koniec czerwca Lotos prawdopodobnie przejmie Geonaftę, największą litewską firmę wydobywczą – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Rosnieft, największy koncern naftowy w Rosji, jest bliski odkupienia od polskiego PKN Orlen 25 proc. akcji rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach, na Litwie – podaje w poniedziałek dziennik „Wriemia Nowostiej”.
Litwini zwlekają z odbudową torów kolejowych, z których korzysta orlenowska rafineria w Możejkach – pisze dziś „Dziennik Gazeta Prawna”. Wilno deklaruje chęć przełamania impasu w stosunkach z polskim koncernem. Dziennik zauważa, że na obietnicach jednak się kończy.
Najnowsza akcja promocyjna Neste bije rekordy popularności – podaje poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”. W wybranych godzinach, na wybranych stacjach, sprzedaje paliwa o ponad 5 proc. taniej.
Za spółką Lurena investments, która chce kupić Ruch, stoi firma Icentis. Jej współwłaścicielem jest Igor Chalupec, były prezes PKN Orlen – ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”.
Państwowa firma Sinopec za 4,65 miliarda dolarów odkupi od ConocoPhillips udziały w kanadyjskim Syncrude. To najważniejszy na świecie producent ropy z łupków roponośnych. Transakcja, która prawdopodobnie zostanie sfinalizowana w trzecim kwartale tego roku, jest jedną z największych chińskich inwestycji w Ameryce Północnej i największą, jeśli chodzi o ropę z łupków.
Wzrosty notowań na najważniejszych giełdach surowcowych sprawiają, że analitycy przygotowują nowe prognozy cenowe dla cen paliw w Polsce. „Dziennik Gazeta Prawna” podał dziś, że w wakacje litr benzyny będzie kosztować nieco ponad 5 zł.
Rosjanie mogą wznowić dostawy ropy dla Orlenu na Litwie, ale pod jednym warunkiem: polski koncern musi sprzedać im udziały w rafinerii w Możejkach – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.
Polskie spółki naftowe szukają ropy na różnych kontynentach. Zamiary Orlenu i Lotosu są ambitne, ale – jak zauważa „Dziennik Gazeta Prawna” – dość kosztowne i ryzykowne.
Choć w ubiegłym roku sprzedaż na stacjach wzrosła o 6 proc., to analitycy ostrzegają, że w tym roku wyniki będą gorsze – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Kierowcy nie zrzucą się na rezerwy paliwowe – podaje dziś na swoich stronach „Dziennik Gazeta Prawna”. Rząd wycofuje się z planów obciążenia każdego litra paliwa dodatkową opłatą na utrzymanie zapasów.
Dziennik „Financial Times” napisał, że Jan Kulczyk wraz z libijską spółką Tamoil chce kupić udziały w spółce paliwowej Lotos Group, która ma zostać częściowo sprywatyzowana w 2010 r. Kulczyk myśli też o inwestycjach w sektorze energii na Ukrainie i Białorusi.
W ciągu najbliższych miesięcy rafineria w Możejkach będzie miała nowego inwestora – pisze w sobotę dziennik „Lietuvos Rytas”. Według gazety, dał to do zrozumienia prezes PKN Orlen Jacek Krawiec podczas piątkowej rozmowy z dziennikiem.
Spółka Petrolinvest, która kilka dni temu pozyskała do współpracy w działalności poszukiwawczej francuski koncern Total, prowadzi od kilku tygodni rozmowy z rosyjskim Gazpromem na temat wydobycia ropy naftowej ze złoża na Półwyspie Jamalskim, podał w czwartek dziennik „Parkiet”, powołując się na nieoficjalne informacje.
Spółka Petrolinvest, która kilka dni temu pozyskała do współpracy w działalności poszukiwawczej francuski koncern Total, prowadzi od kilku tygodni rozmowy z rosyjskim Gazpromem na temat wydobycia ropy naftowej ze złoża na Półwyspie Jamalskim, podał w czwartek dziennik „Parkiet”, powołując się na nieoficjalne informacje.