Gaz z łupków to dla Polski szansa. Jeśli szacunki mówiące o potencjale rzędu 1400-3000 mld m sześc. się potwierdzą, to na niedobór tego surowca nie będziemy mogli narzekać. Jednak zdaniem niektórych specjalistów, szum wokół tych złóż jest przedwczesny.

Potentat dostał w poniedziałek zgodę Urzędu Regulacji Energetyki na podwyżkę cen gazu. Średnio dla odbiorcy końcowego taryfa wzrośnie o około 5 proc.

Ukraina w zamian za tani gaz przedłuża Rosji o 25 lat dzierżawę bazy na Krymie. W Kijowie nie cichną głosy, że Wiktor Janukowycz ratuje gospodarkę kosztem zależności od Rosji.

W przyszłym tygodniu rządy Polski i Rosji podpiszą gazowy kontrakt stulecia. A wczoraj zmieniono zarząd polsko-rosyjskiej spółki, do której należy tranzytowa rura do Niemiec.

Kreml dopuści zagraniczne firmy do swoich podmorskich złóż ropy i gazu. Powód: na eksploatację potrzeba 320 mld dolarów. Jak podaje „Rzeczpospolita” zasoby szelfu oceniane są na 90 – 100 mld ton (z tego 70 proc. to gaz).

Dziś odbędzie się walne EuRoPol Gazu zmieniające statut. „Puls Biznesu” podał, że będzie to efekt polsko-rosyjskich ustaleń w ramach rozmów o zwiększeniu dostaw rosyjskiego gazu.

Wtorkowa „Rzeczpospolita” zastanawia się, czy Ukraina odda Gazpromowi system gazociągów. Kijów chciałby mieć możliwość zakupu tańszego gazu, obiecuje nawet utworzenie konsorcjum przesyłowego.