Wystarczyło dwa miesiące od katastrofy w Zatoce Meksykańskiej, aby wartość giełdowa BP zmalała ze 120 do 75 mld funtów. Czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że aby podobny los nie spotkał firm w Europie, Norwegia wstrzymała wydobycie ropy, a Londyn wysyła kontrole na platformy.

Kilka dni temu Ireneusz Fąfara został członkiem zarządu Orlen Lietuva. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje dziś, że czeka go niełatwe zadanie – „gaszenie pożaru” w litewskiej spółce Orlenu.

Litwini zwlekają z odbudową torów kolejowych, z których korzysta orlenowska rafineria w Możejkach – pisze dziś „Dziennik Gazeta Prawna”. Wilno deklaruje chęć przełamania impasu w stosunkach z polskim koncernem. Dziennik zauważa, że na obietnicach jednak się kończy.

Za spółką Lurena investments, która chce kupić Ruch, stoi firma Icentis. Jej współwłaścicielem jest Igor Chalupec, były prezes PKN Orlen – ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowe paliwa, tzw. B7, czyli diesel z 7-proc. zawartością biokomponenetów, może być groźne dla niektórych aut – ostrzega „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów.

Państwowa firma Sinopec za 4,65 miliarda dolarów odkupi od ConocoPhillips udziały w kanadyjskim Syncrude. To najważniejszy na świecie producent ropy z łupków roponośnych. Transakcja, która prawdopodobnie zostanie sfinalizowana w trzecim kwartale tego roku, jest jedną z największych chińskich inwestycji w Ameryce Północnej i największą, jeśli chodzi o ropę z łupków.

Wzrosty notowań na najważniejszych giełdach surowcowych sprawiają, że analitycy przygotowują nowe prognozy cenowe dla cen paliw w Polsce. „Dziennik Gazeta Prawna” podał dziś, że w wakacje litr benzyny będzie kosztować nieco ponad 5 zł.

Rosjanie mogą wznowić dostawy ropy dla Orlenu na Litwie, ale pod jednym warunkiem: polski koncern musi sprzedać im udziały w rafinerii w Możejkach – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rok 2009 nie był dobry dla polskiej branży autogazu. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że 2/3 warsztatów, które montowały instalacje LPG, zawiesiło działalność z powodu małego zainteresowania usługami. Zdaniem ekspertów przed branżą jest jeszcze szansa.