Rada Nadzorcza Petrolinvestu wprowadziła zmiany w zarządzie spółki. Tak jak wcześniej zapowiadały media Rada Nadzorcza Petrolinvestu podczas czwartkowych obrad odwołała z funkcji prezesa zarządu Romana Niewiadomskiego i powołała na to stanowisko Bertranda Le Guern.

Spółki związane z Ryszardem Krauze mają przejściowe trudności. A jak w tej sytuacji wygląda kondycja Petrolinvestu? Nad tym zastanawia się „Puls Biznesu”.

W ostatnim tygodniu przed wakacjami ceny benzyny Pb95 w kraju osiągnęły rekordowy poziom, olej napędowy natomiast jest najdroższy od prawie 2 lat. Średnia detaliczna cena benzyny Pb95 wzrosła w ostatnim tygodniu o 3 gr. i osiągnęła poziom 4,75 PLN/l, czyli analogiczny jak w przedostatnim tygodniu maja 2010.

Zdaniem Janusza Wiśniewskiego, wiceprezesa Krajowej Izby Gospodarczej i byłego wiceprezesa Orlenu, zainteresowanie azerskiego SOCARU Grupą Lotos wcale nie musi oznaczać, że rosną szanse na zrealizowanie niejako przy okazji projektu Odessa-Brody-Płock. – Nie widzę żadnego rozsądnego powodu dla którego SOCAR miałby być zainteresowany polskim czy europejskim rynkiem paliw stwarzając konkurencje dla swoich partnerów w wydobyciu takich jak BP, Total, Statoil czy Lukoil – twierdzi.

Aż 66% burmistrzów polskich gmin jako barierę dla wykorzystania odnawialnych źródeł energii postrzega brak środków na ich finansowanie – wynika z raportu TNS OBOP przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi”. Jednak jak przekonują eksperci programu, dziś dla polskich gmin otwierają się nowe możliwości pozyskiwania funduszy na proekologiczne inwestycje.

Wielu z nas wydaje się, że najwięcej energii zużywamy korzystając w domu z urządzeń elektrycznych. Tymczasem jak przekonują eksperci programu „Gaspol kibicuje klimatowi” największym konsumentem energii jest sam budynek, a blisko 3/4 niezbędnej energii, pochłania jego ogrzewanie. Jedną z przyczyn zwiększonego zużycia energii są jej wysokie straty spowodowane słabą termoizolacją domów oraz nieodpowiednio dobrany system ogrzewania.

PKN Orlen ruszył z pracami w kierunku realizacji zapowiedzi o zaangażowaniu się w segment energetyczny. Jak udało nam się ustalić koncern rozpoczął już proces poszukiwania partnera do budowy elektrowni gazowej we Włocławku. – W naszych rozważaniach przeważa koncepcja partnerstwa w tym projekcie. Podjęcie jakichkolwiek rozmów wymaga jednak przedstawienia informacji o naszej koncepcji – jesteśmy właśnie na etapie jej domykania pod kątem szczegółów technicznych – powiedziała nam Beata Karpińska, kierownik biura prasowego koncernu.

Jak dowiedział się portal wnp.pl spółka PERN Przyjaźń zakończyła już etap negocjacji z partnerem w sprawie inwestycji w bazę magazynowo-przeładunkową w Porcie Gdańskim. – Warunki umowy zostały już wynegocjowane, w tej chwili sprawa jest na etapie uzyskiwania akceptacji wewnątrzkorporacyjnych – powiedział nam prezes PERN Robert Soszyński.

Według raportu firmy Reportlinker, Polska znalazła się wśród 10 najdynamiczniej rozwijających się rynków dla magazynowania ropy. W raporcie „Global Top 10 Emerging Oil Storage Markets” Polska znalazł się w towarzystwie takich krajów, jak Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Kanada, Iran, Holandia, Francja, Singapur oraz Korea Południowa.

„Gazeta Wyborcza” zastanawia się, czy kupowanie przez polskie koncerny ropy bezpośrednio od rosyjskich może uratować zagrożony byt rurociągu Przyjaźń, obecnie głównego źródła zaopatrzenia Polski.