Na terenie parkingu naftobazy w Koluszkach policjanci zatrzymali 46-letniego mieszkańca Łodzi za dokonanie kradzieży paliwa z cysterny. Mężczyzna został przyłapany na gorącym uczynku w chwili spuszczania z jednej z jej komór oleju napędowego wprost do kanistrów. Jak się okazało, zatrzymany 46-latek jest kierowcą w firmie przewozowej, która świadczy usługi dla jednego z koncernów naftowych.

Grupa Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarły 16 czerwca br. umowę na dostawy gazu ziemnego do rafinerii w Gdańsku. Jej szacunkowa wartość w okresie pięciu lat wyniesie ponad 2,2 mld zł. Umowę zawarto na czas nieokreślony. Zgodnie z jej zapisami dostawy gazu zostaną uruchomione w grudniu 2011 roku. W 2012 r. PGNiG SA sprzeda Grupie Lotos 403 mln m3 gazu ziemnego, a docelowo 447 mln m3 rocznie.

Platforma, będąca własnością firmy Deepwater Horizon wynajętej przez koncern BP PLC, miała urządzenie automatycznie zamykające szyb naftowy, ale nie posiadała tzw. akustycznego wyłącznika, który dodatkowo umożliwia zamknięcie szybu spoza platformy, nawet po jej uszkodzeniu i ewakuacji.

Jeśli Kulczyk Oil Ventures, kanadyjska spółka zajmująca się poszukiwaniami i wydobyciem ropy i gazu, pozyska z emisji akcji tyle pieniędzy, ile zaplanowała, czyli równowartość 265 mln USD (756,4 mln zł), to wystarczy jej środków na pełną realizację dwuletniego planu inwestycyjnego.

W marcu PKN Orlen sprzedał część obowiązkowych zapasów paliw, tym samym zmniejszył zadłużenie o 800 mln zł. Teraz na podobny krok może zdecydować się jej pomorski rywal. Grupa Lotos także chce pozbyć się części rezerw obowiązkowych.

Lotos Petrobaltic – tak będzie brzmiała nowa nazwa Przedsiębiorstwa Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu „Petrobaltic”. Uchwała o zmianie nazwy została podjęta 22 marca 2010r. przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Spółki. Zmiana nazwy nastąpi z dniem zarejestrowania jej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Amerykańska spółka poszukiwawczo-wydobywcza BNK Petroleum poinformowała o przyznaniu jej przez Ministerstwo Środowiska trzech nowych koncesji na poszukiwanie ropy i gazu w Polsce. Spółka posiada obecnie łącznie pięć koncesji w naszym kraju.