Zdaniem analityków Domu Maklerskiego Millenium warunki makroekonomiczne dla PKN-u poprawiają się systematycznie, choć powoli. Marża rafineryjna dla całej grupy wzrosła w maju do 5.5 USD/bbl z 3.6 USD/bbl w kwietniu. Dyferencjał Brent-Ural w maju wyniósł 2.1 USD i spadł w porównaniu z kwietniem (gdy wynosił 2.5 USD/bbl). Z kolei modelowa marża petrochemiczna grupy PKN wzrosła do 730 EUR/t z 685 EUR/t zanotowanych w kwietniu tego roku i 629 EUR/t w I kw. Jest to najwyższy poziom tego wskaźnika od 2008 roku. – Dzięki poprawie marż…Kontynuuj Czytanie „Warunki makro sprzyjają Orlenowi”

Pierwsze, szczątkowe jeszcze informacje o planowanych zapisach nowej strategii Grupy Lotos w segmencie upstream wzbudziły zainteresowanie analityków rynkowych. – Zwiększenie produkcji ropy i rosnąca integracja działalności spółki jest korzystna dla wartości Lotosu w długim terminie. Aby ocenić wpływ planów spółki na poziom zysków, musimy jednak poznać więcej szczegółów – zastrzega Olena Kyrylenko, ekspert z KBC Securities.

Mo-Bruk, firma z branży utylizacji odpadów oraz produkcji paliw alternatywnych, która we wtorek zadebiutowała na rynku NewConnect planuje za ok. 18 miesięcy przenieść się na Giełdę Papierów Wartościowych – poinformował dziennikarzy prezes spółki Józef Mokrzycki. – W drodze na NewConnect była prostsza procedura, a nasze inwestycje nie cierpią zwłoki i musieliśmy się spieszyć, ale nie ukrywam, że jest plan wejścia na giełdę i myślę, że stanie się to w granicach 18 miesięcy – powiedział Mokrzycki.

Amerykańska firma Piedmont Biofuels LLC ujawniła najnowsza technologię do produkcji odnawialnego paliwa, wykorzystując enzymatyczny proces produkcyjny. Pilotażowy zakład produkujący biodiesel z wykorzystaniem enzymatycznego procesu został opracowany przy współpracy Biofuels Center z Północnej Karoliny, Novozymes i Chatham County Economic Development Corporation. Jest to pierwszy zakład tego typu w USA.

Pierwsze tygodnie po debiucie giełdowym Kulczyk Oil Ventures upłynęły pod znakiem ość stabilnej wyceny spółki na warszawskim parkiecie. Obecny kurs jest tylko nieznacznie niższy niż w dniu debiutu. Choć jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie na porównania to już podnoszą się głosy, że spółka Jana Kulczyka dobrze odrobiła lekcję niezbyt pozytywnego przykładu Petrolinvestu.

W ostatnim tygodniu przed wakacjami ceny benzyny Pb95 w kraju osiągnęły rekordowy poziom, olej napędowy natomiast jest najdroższy od prawie 2 lat. Średnia detaliczna cena benzyny Pb95 wzrosła w ostatnim tygodniu o 3 gr. i osiągnęła poziom 4,75 PLN/l, czyli analogiczny jak w przedostatnim tygodniu maja 2010.

PKN Orlen w najnowszej promocji korzysta z faktu, że od marca jest sponsorem pierwszego polskiego zespołu startującego w wyścigach Porsche Super Cup. Można w niej wygrać samochód Porsche Cayenne lub wyjazd na Grand Prix Włoch Formuły 1.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami uruchomienie produkcji na złożu Yme powinno rozpocząć się w IV kwartale 2010 roku. Aktualnie trwają intensywne prace związane z transportem głównego elementu platformy ze stoczni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do Stavanger – informuje Grupa Lotos, która jest mniejszościowym udziałowcem złoża Yme.

Ministerstwo Gospodarki planuje umieścić w projekcie nowelizacji ustawy o biopaliwach zapis mówiący o obowiązku oznaczania dystrybutorów, z których sprzedawana jest benzyna lub olej napędowy z dodatkiem biokomponentów. W tej chwili wymóg oznaczania dystrybutorów obowiązuje tylko w przypadku biopaliwa (czyli paliw o zawartości powyżej 5 proc. biokomponentu).

Agencja marketingu zintegrowanego Momentum Worldwide z Grupy McCann rozpoczęła współpracę ze Statoil Poland. Pierwszym projektem jest launch kawy nowej marki Statoil – „Made To Go”. Momentum Worldwide jest odpowiedzialna za obsługę marketingową Statoil w Polsce do końca 2011 r.

Lotos Oil został laureatem prestiżowego rankingu Liderzy Eksportu na Wschód. – Nasze zaangażowanie już od wielu lat, nie ogranicza się tylko do sprzedaży, lecz związane jest z eksperckim wsparciem dla użytkowników naszych produktów. Nie tylko zresztą w Rosji, ale również w Azerbejdżanie, Kazachstanie czy Kirgizji – skomentował wyróżnienie Jacek Neska, prezes spółki Lotos Oil.

Na terenie parkingu naftobazy w Koluszkach policjanci zatrzymali 46-letniego mieszkańca Łodzi za dokonanie kradzieży paliwa z cysterny. Mężczyzna został przyłapany na gorącym uczynku w chwili spuszczania z jednej z jej komór oleju napędowego wprost do kanistrów. Jak się okazało, zatrzymany 46-latek jest kierowcą w firmie przewozowej, która świadczy usługi dla jednego z koncernów naftowych.

Jest szansa, że prace nad zmianą ustawy o biokomponentach i biopaliwach w celu wprowadzenia do obrotu paliwa B7 wreszcie nabiorą rozpędu. We wtorek 22 czerwca projekt założeń do nowelizacji ustawy zostanie rozpatrzony na posiedzeniu Rady Ministrów. – W przypadku jego przyjęcia Ministerstwo Gospodarki niezwłocznie opracuje projekt zmiany ustawy – poinformowano nas w resorcie.

75% Polaków byłoby skłonnych zainstalować w swoim domu kolektory słoneczne – wynika z raportu TNS OBOP przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi”. Najpoważniejszą barierą jest wysoki koszt instalacji, jednak jak przekonują eksperci dobrze dobrany zestaw solarny to szybszy zwrot inwestycji.

Wielu z nas wydaje się, że najwięcej energii zużywamy korzystając w domu z urządzeń elektrycznych. Tymczasem jak przekonują eksperci programu „Gaspol kibicuje klimatowi” największym konsumentem energii jest sam budynek, a blisko 3/4 niezbędnej energii, pochłania jego ogrzewanie. Jedną z przyczyn zwiększonego zużycia energii są jej wysokie straty spowodowane słabą termoizolacją domów oraz nieodpowiednio dobrany system ogrzewania.