Pierwsze, szczątkowe jeszcze informacje o planowanych zapisach nowej strategii Grupy Lotos w segmencie upstream wzbudziły zainteresowanie analityków rynkowych. – Zwiększenie produkcji ropy i rosnąca integracja działalności spółki jest korzystna dla wartości Lotosu w długim terminie. Aby ocenić wpływ planów spółki na poziom zysków, musimy jednak poznać więcej szczegółów – zastrzega Olena Kyrylenko, ekspert z KBC Securities.

Według ostatnich doniesień z Grupy Lotos spółka zamierza w najbliższym czasie skupić się na zwiększeniu udziału w krajowym rynku paliw. Ma to nastąpić przede wszystkim poprzez rozbudowę sieci stacji. Jedynym sposobem na szybkie powiększenie liczby placówek są jednak przejęcia już działających sieci.

Lotos ma szansę jesienią zostać udziałowcem kolejnego naftowego złoża na szelfie norweskim – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Gdańska firma chce za sześć lat mieć 2 mln ton ropy z własnych złóż.

– Na wniosek Ministerstwa Skarbu Państwa Ministerstwo Gospodarki w pracach nad zmianami strategii rządowej wobec przemysłu naftowego uwzględniło zapisy umożliwiające podjęcie dalszych działań prywatyzacyjnych w odniesieniu do spółki Grupa Lotos S.A. – poinformowano nas w Departamencie Ropy i Gazu MG. Oznacza to, że po zakończeniu procedowania projektu Ministerstwo Skarbu będzie mogło przystąpić do poszukiwania inwestora dla gdańskiego koncernu. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami nastąpi to jednak najwcześniej w połowie lipca.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami uruchomienie produkcji na złożu Yme powinno rozpocząć się w IV kwartale 2010 roku. Aktualnie trwają intensywne prace związane z transportem głównego elementu platformy ze stoczni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do Stavanger – informuje Grupa Lotos, która jest mniejszościowym udziałowcem złoża Yme.

Lotos Oil został laureatem prestiżowego rankingu Liderzy Eksportu na Wschód. – Nasze zaangażowanie już od wielu lat, nie ogranicza się tylko do sprzedaży, lecz związane jest z eksperckim wsparciem dla użytkowników naszych produktów. Nie tylko zresztą w Rosji, ale również w Azerbejdżanie, Kazachstanie czy Kirgizji – skomentował wyróżnienie Jacek Neska, prezes spółki Lotos Oil.

Zdaniem Janusza Wiśniewskiego, wiceprezesa Krajowej Izby Gospodarczej i byłego wiceprezesa Orlenu, zainteresowanie azerskiego SOCARU Grupą Lotos wcale nie musi oznaczać, że rosną szanse na zrealizowanie niejako przy okazji projektu Odessa-Brody-Płock. – Nie widzę żadnego rozsądnego powodu dla którego SOCAR miałby być zainteresowany polskim czy europejskim rynkiem paliw stwarzając konkurencje dla swoich partnerów w wydobyciu takich jak BP, Total, Statoil czy Lukoil – twierdzi.

Grupa Lotos podpisała wczoraj deklarację w sprawie zrównoważonego rozwoju w branży energetycznej w Polsce, popierając tym samym inicjatywę służącą zwiększaniu efektywności i bezpieczeństwa energetycznego kraju. – Uwzględnianie czynników zrównoważonego rozwoju w działalności gospodarczej Grupy Lotos, stanowi ważny czynnik budowania naszej pozycji konkurencyjnej wśród polskich przedsiębiorstw energetycznych. Od wielu lat jesteśmy zwolennikami rozszerzania współpracy na forum krajowym i ogólnoeuropejskim w tym kierunku – powiedziała Jowita Twardowska, dyrektor ds. komunikacji, administracji i CSR Grupy Lotos, po podpisaniu dokumentu.

PGNiG poinformowało, że podpisało umowę na dostawy gazu z Grupą Lotos. Kontrakt ma być realizowany od 2012 roku (z możliwością 6 miesięcznego opóźnienia) i rocznie obejmować około 447 mln m3 surowca. Zdaniem ekspertów nie przełoży się to jednak automatycznie na lepsze wyniki finansowe gazowej spółki. – W obecnym otoczeniu restrykcyjnej polityki URE wzrost sprzedaży wolumenowej nie oznacza bezpośrednio poprawy wyników – twierdzi Kamil Kliszcz z DI BRE Bank.

Grupa Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarły 16 czerwca br. umowę na dostawy gazu ziemnego do rafinerii w Gdańsku. Jej szacunkowa wartość w okresie pięciu lat wyniesie ponad 2,2 mld zł. Umowę zawarto na czas nieokreślony. Zgodnie z jej zapisami dostawy gazu zostaną uruchomione w grudniu 2011 roku. W 2012 r. PGNiG SA sprzeda Grupie Lotos 403 mln m3 gazu ziemnego, a docelowo 447 mln m3 rocznie.