Kierowca, który po tankowaniu na stacji zamiast gazu LPG miał w zbiorniku wodę domaga się od właściciela stacji paliw odszkodowania rzędu 3 tys. zł.

Według źródeł rosyjskich najprawdopodobniej pod koniec 2012 roku rosyjska spółka Sibur zakończy prace nad największym na terytorium Rosji terminalem morskim do przeładunku LPG. Sytuacja ta może poważnie wpłynąć także na polski rynek tego paliwa, który już w tej chwili niemal w 50 proc. opiera się na imporcie rosyjskiego gazu płynnego.

Hiszpańska marka Seat rozpoczyna sprzedaż nowych wersji modeli Leon, Altea i Altea XL, wyposażonych w instalację gazową LPG. Obok tradycyjnego baku na benzynę w autach ofertowych umieszczony może być także 43-litrowy zbiornik na gaz LPG. Dodatkowe źródło napędu nie tylko zwiększa zasięg pojazdów ale także obniża poziom emisji CO2.

Według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego konsumpcja pięciu podstawowych gatunków paliw (olej napędowy, benzyny, LPG, ciężki i lekki olej opałowy) w pierwszych trzech miesiącach tego roku była niższa o 2 proc. od konsumpcji w I kwartale 2009 i wyniosła 6,1 mln m sześc. To prawie o ponad 100 tys. m sześc mniej niż przed rokiem. Zdaniem ekspertów z POPiHN nie oznacza to jednak, że w perspektywie całego roku również grozi nam spadek konsumpcji paliw.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oprócz sprzedaży gazu ziemnego na niewielką skalę prowadzi także obrót gazem ciekłym LPG, w tym również w ramach sieci gazowej. Obecnie trwają jednak prace zmierzające do zmiany rodzaju gazu w miejscowości Pisz z LPG na gaz ziemny. Termin tej operacji zaplanowano na sierpień 2010 r.

Polska Organizacja Gazu Płynnego przewiduje, że rynek gazu skroplonego LPG w Polsce ma dobre podstawy do dalszego rozwoju. – Etap dojrzałości produktu, którego elementami składowymi jest stabilizacja popytu przy niewielkich spadkach w niektórych segmentach działalności nie jest przesłanką tak do burzliwego wzrostu, jak i gwałtownego załamania – twierdzą eksperci organizacji.

Po wyraźnej zwyżce cen i dość sporym zainteresowaniu ze strony kupujących na koniec zeszłego tygodnia, w poniedziałek ceny hurtowe LPG w Polsce już nie rosły. Wczorajsze umocnienie złotego spowodowało, że zarówno hurtownicy, jak i ich klienci przyjęli postawę wyczekującą. Dziś znów polska waluta oddaje pole, więc znika argument przeciwko wyższym cenom.

Jak informowaliśmy ostatnio koncern Shell jest coraz bliższy finalizacji sprzedaży swojego segmentu LPG. Dezinwestycja obejmuje szereg rynków w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej. Według nieoficjalnych informacji aktywami zainteresowane są pierwsi kontrahenci. W tej chwili nie wiadomo czy wśród potencjalnych celów dezinwestycji jest również polska spółka Shell Gas.

Kryzys budżetowy w Grecji przekształca się w kryzys społeczny, a jednym z jego pośrednich efektów jest gwałtowne osłabienie złotówki w ostatnich dniach. Importerzy LPG powinni automatycznie zareagować podniesieniem cen, które i tak pozostawały przecież od pewnego czasu poniżej modelowych kosztów sprowadzenia towaru z zagranicy. Na razie jednak na ruchy w górę zdecydowali się tylko niektórzy gracze, tylko część kupujących jest też gotowa się na podwyżki zgodzić.

Koncepcja uruchomienia rurociągu mającego służyć do przesyłu gazu płynnego z Białorusi do Polski wciąż jest analizowana przez OLPP i białoruską spółkę Gomeltransnieft. – Projekt został wstępnie zaaprobowany przez specjalną dwustronną komisję międzyrządową a obecnie prace zostały przeniesione na poziom spółek – poinformował nas Mikołaj Karpiński z Ministerstwa Gospodarki.