Wystarczyło dwa miesiące od katastrofy w Zatoce Meksykańskiej, aby wartość giełdowa BP zmalała ze 120 do 75 mld funtów. Czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że aby podobny los nie spotkał firm w Europie, Norwegia wstrzymała wydobycie ropy, a Londyn wysyła kontrole na platformy.

Należąca do PGNiG spółka PGNiG Norway AS wspólnie z partnerami odkryła nowe złoża gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Złoża Snadd North szacowane są na 9 do 16 mld metrów sześciennych gazu. Jego zagospodarowanie rozpocznie się już w 2011 roku.

Gaz z łupków to dla Polski szansa. Jeśli szacunki mówiące o potencjale rzędu 1400-3000 mld m sześc. się potwierdzą, to na niedobór tego surowca nie będziemy mogli narzekać. Jednak zdaniem niektórych specjalistów, szum wokół tych złóż jest przedwczesny.

Internetowy serwis BBC News poinformował, że Chiny i Nigeria podpisały transakcję na Nigeryjska państwowa firma naftowa NNPC i największa chińska państwowa firma konstrukcyjna China State Construction Engineering Corporation (CSCEC) podpisały wartą 23 mld dol. transakcję na budowę trzech rafinerii.

Nigeryjska państwowa firma naftowa NNPC i największa chińska państwowa firma konstrukcyjna China State Construction Engineering Corporation (CSCEC) podpisały wartą 23 mld dol. transakcję na budowę trzech rafinerii – poinformował w piątek internetowy serwis BBC News.

Realizacja przyjętej przez rząd „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku” wymagać będzie ogromnych nakładów inwestycyjnych – szacuje się, że w najbliższych 10-15 latach wartość inwestycji firm energetycznych może sięgnąć nawet 200 mld złotych. Wymagać będzie też dostępu do nowoczesnych rozwiązań z zakresu wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej. Okazją do zapoznania się z najnowszymi produktami i technologiami dla energetyki jest kolejna edycja Międzynarodowych Targów Energetycznych EXPOPOWER, które odbędą się w Poznaniu w dniach 18-20 maja 2010 r.

Uruchomienie drugiej części rurociągu Nabucco to koszt ok. 20 mld dol. Właśnie z powodu tej kwoty Baku odłożyło do 2017 r. uruchomienie wydobycia gazu z drugiej części ogromnego złoża na Morzu Kaspijskim, skąd miał pochodzić azerski gaz dla tego rurociągu.

Według wyliczeń Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego PKN Orlen i Grupa Lotos mogą zapłacić nawet 2,3 mld zł kar w przypadku niezrealizowania Narodowego Celu Wskaźnikowego w 2010 roku. – Według naszych wyliczeń aby zrealizować zakładany poziom NCW w tym roku trzeba będzie wprowadzić na rynek 320 tys. m sześc. B100. Tymczasem w ubiegłym roku sprzedać udało się tylko 150 tys. m sześc. tego paliwa a szanse na poprawienie tego wyniku są niewielkie – uważa Leszek Wieciech, dyrektor generalny POPiHN.