Zdaniem analityków Domu Maklerskiego Millenium warunki makroekonomiczne dla PKN-u poprawiają się systematycznie, choć powoli. Marża rafineryjna dla całej grupy wzrosła w maju do 5.5 USD/bbl z 3.6 USD/bbl w kwietniu. Dyferencjał Brent-Ural w maju wyniósł 2.1 USD i spadł w porównaniu z kwietniem (gdy wynosił 2.5 USD/bbl). Z kolei modelowa marża petrochemiczna grupy PKN wzrosła do 730 EUR/t z 685 EUR/t zanotowanych w kwietniu tego roku i 629 EUR/t w I kw. Jest to najwyższy poziom tego wskaźnika od 2008 roku. – Dzięki poprawie marż…Kontynuuj Czytanie „Warunki makro sprzyjają Orlenowi”

Koncern BP poinformował w poniedziałek, że w ciągu ubiegłych trzech dni wydał 300 mln dolarów na przeciwdziałanie wyciekowi ropy do Zatoki Meksykańskiej, co oznacza przekroczenie po raz pierwszy wskaźnika 100 mln dolarów dziennie i wzrost kosztów całego przedsięwzięcia do 2,65 mld dolarów.

Według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego konsumpcja pięciu podstawowych gatunków paliw (olej napędowy, benzyny, LPG, ciężki i lekki olej opałowy) w pierwszych trzech miesiącach tego roku była niższa o 2 proc. od konsumpcji w I kwartale 2009 i wyniosła 6,1 mln m sześc. To prawie o ponad 100 tys. m sześc mniej niż przed rokiem. Zdaniem ekspertów z POPiHN nie oznacza to jednak, że w perspektywie całego roku również grozi nam spadek konsumpcji paliw.

PGNiG poinformowało, że podpisało umowę na dostawy gazu z Grupą Lotos. Kontrakt ma być realizowany od 2012 roku (z możliwością 6 miesięcznego opóźnienia) i rocznie obejmować około 447 mln m3 surowca. Zdaniem ekspertów nie przełoży się to jednak automatycznie na lepsze wyniki finansowe gazowej spółki. – W obecnym otoczeniu restrykcyjnej polityki URE wzrost sprzedaży wolumenowej nie oznacza bezpośrednio poprawy wyników – twierdzi Kamil Kliszcz z DI BRE Bank.

Zapasy ropy w USA wzrosły w ostatnim tygodniu o 1,7 mln baryłek podczas gdy oczekiwano ich spadku o 1 mln baryłek. Głównym źródłem zaskoczenia był spadek produkcji w tamtejszych rafineriach (CUR obniżony z 89,1% do 87,9%) przy jednoczesnym wzroście dziennego importu surowca o 1,7%. Zapasy benzyny spadły w tym okresie o 0,6 mln baryłek, a średnich destylatów wzrosły o 1,8 mln baryłek.

Grupa Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarły 16 czerwca br. umowę na dostawy gazu ziemnego do rafinerii w Gdańsku. Jej szacunkowa wartość w okresie pięciu lat wyniesie ponad 2,2 mld zł. Umowę zawarto na czas nieokreślony. Zgodnie z jej zapisami dostawy gazu zostaną uruchomione w grudniu 2011 roku. W 2012 r. PGNiG SA sprzeda Grupie Lotos 403 mln m3 gazu ziemnego, a docelowo 447 mln m3 rocznie.

Azerskie media, powołując się na źródła zbliżone do spółki Sarmatia, podają, że Polska zamierza otrzymywać za pośrednictwem rurociągu Odessa-Brody-Płock nawet 14 mln ton ropy rocznie. Według informatora z wcześniejszych ustaleń wynikało, że miało to być około 9 mln ton ropy. Całość zaopatrzenia dla Polski miałaby pochodzić właśnie z Azerbejdżanu.

Około 300 mln zł na obligatoryjne inwestycje w ciągu 4-5 lat chce przeznaczyć Operator Logistyczny Paliw Płynnych – mówi portalowi wnp.pl Paweł Mosak, członek zarządu spółki.

Jeszcze w tym roku Białoruś ma zamiar rozpocząć eksport paliw wyprodukowanych w rafinerii Mozyr na bazie ropy sprowadzonej z Wenezueli. Białoruś zamierza importować z Ameryki Południowej nawet 4 mln ton rocznie, czyli jedną piątą ilości ropy dostarczanej z Rosji. Jednym z głównych kierunków białoruskiego eksportu, szczególnie w przypadku oleju napędowego, była Polska.

W czwartek BP umieścił nad odwiertem metalową kopułę, z której ropa naftowa odprowadzana jest do tankowców. Zatamowanie wycieku jest niezmiernie ważne, bowiem do tej pory do Zatoki Meksykańskiej wydostało się od 87 do 174 mln litrów ropy.

Według Adam Loewe, zastępcy dyrektora generalnego ds. strategii Grupy Lotos, osiągnięcie 1 mln ton własnego wydobycia przez koncern z całą pewnością opóźni się w stosunku do planowego wcześniej 2012 roku. – Wiele zleży od tego czy nastąpi dokapitalizowanie spółki poprzez prywatyzację. Jeśli dojdzie to do skutku to w grę wchodzą ilości większe niż 1 mln ton ropy rocznie – podkreślił nasz rozmówca.

Zarząd Lotosu zamierza przejąć pełną kontrolę nad litewską spółką wydobywczą Geonafta, w której obecnie Petrobaltic posiada 40,59 proc. akcji, których wartość bilansowa wynosi 88,2 mln zł. Do finalizacji transakcji, która ma być sfinansowana przez bank Nordea, potrzebna jest jeszcze zgoda Rady Nadzorczej, ale decyzja w tej sprawie powinna zapaść jeszcze w tym miesiącu aby finalizacja transakcji według dotychczas ustalonych parametrów była możliwa.

W I kwartale 2010 roku w rafinerii Grupy Lotos przerobiono 1.614,8 tys. ton ropy, tj. o 39,2 proc. więcej niż w okresie porównywalnym 2009 roku. Wykorzystanie mocy wytwórczych wyniosło w analizowanym okresie 102,7%. Widać więc już pierwsze efekty Programu 10+, dzięki któremu koncern będzie w stanie docelowo przerabiać rocznie ponad 10 mln ton ropy.