– W ostatnich tygodniach nie wydarzyło się nic, co zasługiwałoby na miano przełomu w rozmowach dotyczących przyszłości rafinerii w Możejkach – powiedział nam wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski. Według niego od marca nie miało a tej sprawie miejsca żadne spotkanie na szczeblu ministerialnym i nie zanosi się na takie spotkanie w najbliższym czasie.

Według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego konsumpcja pięciu podstawowych gatunków paliw (olej napędowy, benzyny, LPG, ciężki i lekki olej opałowy) w pierwszych trzech miesiącach tego roku była niższa o 2 proc. od konsumpcji w I kwartale 2009 i wyniosła 6,1 mln m sześc. To prawie o ponad 100 tys. m sześc mniej niż przed rokiem. Zdaniem ekspertów z POPiHN nie oznacza to jednak, że w perspektywie całego roku również grozi nam spadek konsumpcji paliw.

PKN Orlen ruszył z pracami w kierunku realizacji zapowiedzi o zaangażowaniu się w segment energetyczny. Jak udało nam się ustalić koncern rozpoczął już proces poszukiwania partnera do budowy elektrowni gazowej we Włocławku. – W naszych rozważaniach przeważa koncepcja partnerstwa w tym projekcie. Podjęcie jakichkolwiek rozmów wymaga jednak przedstawienia informacji o naszej koncepcji – jesteśmy właśnie na etapie jej domykania pod kątem szczegółów technicznych – powiedziała nam Beata Karpińska, kierownik biura prasowego koncernu.

W środę „Rzeczpospolita” podała, że w tym roku, jadąc na wakacje, przyjdzie nam głębiej sięgnąć do kieszeni. Dziennik, powołując się na analizy i prognozy e-petrol.pl, napisał, że przy zbiegu niekorzystnych czynników za litr benzyny będzie się płacić ponad 5 zł.

Jak dowiedział się portal wnp.pl spółka PERN Przyjaźń zakończyła już etap negocjacji z partnerem w sprawie inwestycji w bazę magazynowo-przeładunkową w Porcie Gdańskim. – Warunki umowy zostały już wynegocjowane, w tej chwili sprawa jest na etapie uzyskiwania akceptacji wewnątrzkorporacyjnych – powiedział nam prezes PERN Robert Soszyński.

W połowie lipca upływa termin lock-up na wprowadzanie akcji Lotosu na warszawską giełdę. Wiele wskazuje, że to właśnie w tym okresie można spodziewać się ożywionych działań w kierunku znalezienia inwestora na pozostały pakiet udziałów Skarbu Państwa w gdańskim koncernie. – Zdajemy sobie sprawę z kwestii lock-up, który uniemożliwia wprowadzenie kolejnych pakietów akcji Lotosu na giełdę do połowy lipca. Naszym podstawowym celem jest jednak poszukiwanie odpowiedniego inwestora branżowego – powiedział nam wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.

W połowie lipca upływa termin lock-up na wprowadzanie akcji Lotosu na warszawską giełdę. Wiele wskazuje, że to właśnie w tym okresie można spodziewać się ożywionych działań w kierunku znalezienia inwestora na pozostały pakiet udziałów Skarbu Państwa w gdańskim koncernie. – Zdajemy sobie sprawę z kwestii lock-up, który uniemożliwia wprowadzenie kolejnych pakietów akcji Lotosu na giełdę do połowy lipca. Naszym podstawowym celem jest jednak poszukiwanie odpowiedniego inwestora branżowego – powiedział nam wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Do wyłącznych negocjacji w sprawie zakupu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Rafineryjnego w Płocku dopuszczony został niemiecki fundusz inwestycyjny ProFounder. Według MSP nie przekreśla to jednak szans pozostałych oferentów, w tym spółki pracowniczej OBR. – Udzieliliśmy wyłączności negocjacyjnej niemieckiemu funduszowi ProFounders na prowadzenie negocjacji w sprawie prywatyzacji OBR Płock. Nie oznacza to jednak, iż pozostali oferenci zostali już całkowicie wyeliminowani z procesu prywatyzacji – mówi nam wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Wiceprezes PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk poinformował podczas konferencji prasowej, że koncern przystąpił do drugiego etapu sprzedaży rezerw obowiązkowych. – Dzięki poprzedniej transakcji udało nam się uwolnić około 800 mln zł zamrożonych w postaci rezerw. Mogliśmy dzięki temu obniżyć zadłużenie spółki. Chcemy więc kontynuować ten proces – potwierdził wiceprezes PKN.

25 maja sejmowa Komisja Skarbu odbędzie wyjazdowe posiedzenie w Gdańsku. Celem wyjazdu jest spotkanie z zarządem Grupy Lotos i uzyskanie informacji o finalizowanym właśnie programie inwestycyjnym koncernu. – Chcemy także porozmawiać z władzami spółki o planach Lotosu a także wysłuchać ich opinii na temat planów prywatyzacyjnych – mówi nam Tadeusz Aziewicz, przewodniczący Komisji Skarbu.

Spółka Sarmatia odpowiedzialna za realizację inwestycji w przedłużenie rurociągu Odessa-Brody do Płocka zakończyła procedurę podwyższania kapitału zakładowego. – Na konto spółki wpłynęła już cała wymagana kwota, czyli 5 mln zł – powiedział nam prezes Sarmatii Marcin Jastrzębski.

Groźba wysokich kar, jaka zawisła nad koncernami paliwowymi zobowiązanymi do wypełniania Narodowego Celu Wskaźnikowego, skłania PKN Orlen do dalszego inwestowania w sprzedaż biopaliw. – W związku z przedłużającym się procesem wprowadzenia przepisów umożliwiających sprzedaż olejów napędowych o zawartości do 7% obj. estrów metylowych i nie czekając na jego wyniki, podjęta została decyzja o zwiększeniu wolumenów sprzedaży B100 – powiedział nam Robert Gmyrek, dyrektor ds. odnawialnych źródeł energii w PKN-ie.

Na 14 czerwca wyznaczono wstępną datę publikacji uaktualnionej strategii Grupy Lotos w segmencie wydobywczym. – Termin ten zależeć będzie jednak od tego, jak szybko strategię zaakceptuje Rada Nadzorcza spółki – powiedział nam rzecznik prasowy Lotosu Marcin Zachowicz.

Pojawiające się ostatnio pogłoski o możliwym przejęciu sieci stacji Neste w Polsce prze Grupę Lotos dementuje polska centrala fińskiego koncernu. – Nie prowadzimy żadnych negocjacji z Lotosem. Co więcej nigdy nie braliśmy pod uwagę możliwości sprzedaży naszych stacji – powiedział nam rzecznik sieci Paweł Sitarski.

Spółka pracownicza OBR Płock jest jednym z trzech podmiotów dopuszczonych do złożenia ofert wiążących na prywatyzację zakładu. – Nasza oferta została przygotowana na miare naszych realnych możliwości, ale mam nadzieje, że okaże się konkurencyjna – powiedział nam Roman Kempiński, jeden z założycieli spółki pracowniczej i były wiceprezes OBR.

Ministerstwo Gospodarki otrzymało z Komisji Europejskiej odpowiedź na notyfikację rozporządzenia sprawie sposobu oznakowania dystrybutorów używanych na stacjach paliwowych i stacjach zakładowych do biopaliw ciekłych. – Komisja nie wyraziła zastrzeżeń do projektu a tym samym zasady oznakowań w nim przyjęte będą obowiązywać od przyszłego roku – powiedziała nam Agnieszka Hirsz z departamentu energetyki MG.

Wszystko wskazuje na to, że w perspektywie najbliższego miesiąca poznamy nowego właściciela płockiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Naftowego. – Proces prywatyzacji OBR Płock znajduje się w końcowym stadium – powiedział nam wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski. Resort przystępuje właśnie do analizy ofert od trzech dopuszczonych do tego etapu podmiotów.

Tuż przed świętami przedstawiciele związków zawodowych w Grupie Lotos otrzymali pisemną odpowiedź na swoje pismo z 17 lutego ze strony wiceministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Wyjaśnia on podstawy decyzji o zmianach w radzie nadzorczej spółki oraz odnosi się do oskarżeń o brak konsekwentnej polityki właścicielskiej wobec Lotosu. Dla związkowców odpowiedź ta jest jednak niewystarczająca i domagać się będą wciąż spotkania z ministrem Gradem. – Minister Budzanowski nie odniósł się choćby w żadnym stopniu co do problematyki przyszłości firmy tzn. dalszego wątku prywatyzacyjnego – mówi nam Grzegorz…Kontynuuj Czytanie „Narasta konflikt między związkowcami Lotosu a Ministerstwem Skarbu”