Lotos ma szansę jesienią zostać udziałowcem kolejnego naftowego złoża na szelfie norweskim – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Gdańska firma chce za sześć lat mieć 2 mln ton ropy z własnych złóż.

Należąca do PGNiG spółka PGNiG Norway AS wspólnie z partnerami odkryła nowe złoża gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Złoża Snadd North szacowane są na 9 do 16 mld metrów sześciennych gazu. Jego zagospodarowanie rozpocznie się już w 2011 roku.

1 maja 2010 r. na stacji Statoil w Żywcu nastąpiło otwarcie nowej restauracji, stworzonej na zasadach franchisingu. Jest to pierwsza tego typu restauracja wprowadzona na rynek przez spółkę ComfortExpress. Firma podjęła się stworzenia nowej restauracyjnej sieci franczyzowej – ComfortRestaurant, do której mogą przystąpić zarówno nowe jak i istniejące restauracje.

PKN Orlen poinformował, że wprowadzi na rynek biopaliwo nowej generacji BIO85 (E85) — mieszaninę benzyny z bioetanolem, w której udział bioetanolu wynosi do 85 proc. objętości.

Nowe paliwa, tzw. B7, czyli diesel z 7-proc. zawartością biokomponenetów, może być groźne dla niektórych aut – ostrzega „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów.

Stany Zjednoczone i Kanada ogłosiły nowe normy emisji spalin w samochodach osobowych i furgonetkach, które zaczną obowiązywać pojazdy sprzedawane od 2011 r. Korzyści z ich wprowadzenia będą niebagatelne. Z jednej strony pozwolą na zaoszczędzenie paliwa, z drugiej natomiast zmniejszą emisję gazów cieplarnianych.