W drugiej połowie przyszłego roku ruszy pierwsze w historii Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wydobycie z zagranicznych złóż. Spółka chce w tym czasie uruchomić produkcję na złożu na norweskim szelfie oraz próbne wydobycie w Pakistanie.
Dziesięcioprocentowe udziały w złożu na norweskim szelfie kontynentalnym kupiła od Statoila spółka PGNiG Norway.
PGNiG wygrał przetarg na kupno 10-proc. udziałów w kolejnym złożu węglowodorów w Norwegii, ma za to zapłacić około 100 mln USD – poinformowało PAP źródło rynkowe.
Według medialnych doniesień, zainteresowanie zagranicznych koncernów poszukiwaniami gazu łupkowego w Polsce będzie prowadzić do wzrostu kosztów usług związanych z wierceniami i usługami poszukiwawczymi. Na tym tle wiele do zyskania mają polskie spółki poszukiwawcze w dużej mierze skupione w grupie PGNiG.
Grupa Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarły 16 czerwca br. umowę na dostawy gazu ziemnego do rafinerii w Gdańsku. Jej szacunkowa wartość w okresie pięciu lat wyniesie ponad 2,2 mld zł. Umowę zawarto na czas nieokreślony. Zgodnie z jej zapisami dostawy gazu zostaną uruchomione w grudniu 2011 roku. W 2012 r. PGNiG SA sprzeda Grupie Lotos 403 mln m3 gazu ziemnego, a docelowo 447 mln m3 rocznie.
Zarówno PGNiG jak i Grupa Lotos zainwestowały znaczne kwoty w norweskie złoża węglowodorów. Z wielu względów te inwestycje są dość bezpieczne, mimo że w razie sukcesu nie dadzą aż takich profitów jak np. ropa w krajach arabskich.
9 – 16 mld m sześc. – to szacunkowa wielkość zasobów gazu jakie odkryła norweska spółka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wraz z partnerami na Szelfie Norweskim.
Należąca do PGNiG spółka PGNiG Norway AS wspólnie z partnerami odkryła nowe złoża gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Złoża Snadd North szacowane są na 9 do 16 mld metrów sześciennych gazu. Jego zagospodarowanie rozpocznie się już w 2011 roku.
Nie ma wielkich szans na zmianę oblicza polskiego rynku gazowego – nawet przez spektakularne obwieszczenia o gazie łupkowym…
Na ocenę stanu i wartości złoża objętego koncesję należy jednak jeszcze poczekać.
Rada Nadzorcza PGNiG, podczas posiedzenia w dniu 12 maja 2010 roku, podjęła uchwałę o oddelegowaniu spośród swego grona Pana Marka Karabuły na stanowisko wiceprezesa zarządu PGNiG ds. Gazownictwa i Handlu.
Produkcja ropy naftowej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w I kw. 2009 kształtowała się na podobnym poziomie jak w analogicznym okresie 2010 roku. W porównywanych kwartałach zasadniczą różnicę stanowiła cena ropy, która w pierwszych trzech miesiącach 2010 roku wzrosła o ok. 70 proc. W efekcie przychody ze sprzedaży ropy wzrosły o 44 proc. w stosunku do I kwartału 2009.
Firma PNiG Kraków sp. z o.o., (GK PGNIG SA), wygrała kolejny przetarg na wiercenia „pod klucz” dla Czeskiej Spółki Naftowej.
PGNiG wyda w tym roku na poszukiwania gazu i ropy za granicą 350 mln zł – zapowiada w „Parkiecie” Piotr Gliniak, dyrektor departamentu poszukiwań złóż w PGNiG.
PGNiG ucina spekulacje, o tym że jeszcze w tym roku możliwe jest rozpoczęcie wydobycia gazu i ropy z norweskiego złoża polskiej spółki.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce wydobywać w Norwegii pół miliona ton ropy naftowej i 0,4 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie.
Pod koniec maja PGNiG może zacząć rozmowy z Gazpromem na temat cen surowca – pisze w czwartkowej „Rzeczpospolitej” Agnieszka Łakoma.
Wiceprezes PGNiG, Mirosław Dobrut od dziś stoi na czele polsko-rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz, do której należy gazociąg jamalski – pisze na łamach „Rzeczpospolitej” Agnieszka Łakoma.
W ciągu najbliższych czterech lat PGNiG chce zdobyć licencje na poszukiwania ropy i gazu w Tunezji, Maroku, Kenii i Mongolii. Jeszcze w tym roku stanie do konkursu na koncesję w Algierii – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
– Prowadzimy rozmowy z PKN Orlen w sprawie ewentualnej współpracy przy inwestycji w elektrownię gazową we Włocławku – potwierdził w rozmowie z portalem wnp.pl wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński. Według niego jest to jeden z kilku projektów, nad którymi zastanawia się obecnie spółka.