Rada Nadzorcza Petrolinvestu wprowadziła zmiany w zarządzie spółki. Tak jak wcześniej zapowiadały media Rada Nadzorcza Petrolinvestu podczas czwartkowych obrad odwołała z funkcji prezesa zarządu Romana Niewiadomskiego i powołała na to stanowisko Bertranda Le Guern.

W I kwartale 2010 roku zysk operacyjny segmentu detalicznego Grupy Orlen wyniósł 75 mln zł, w porównaniu do 87 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. Potwierdziły się więc zapowiedzi przedstawicieli zarządu spółki, że znakomite wyniki z roku 2009 będą trudne do powtórzenia także w tym roku.

Trzeci na świecie koncern naftowy – brytyjski BP – zarobił w I kwartale 6,1 mld USD (17,7 mld zł), w porównaniu z 2,6 mld rok wcześniej. Tak zaskakujący dobry wynik był możliwy dzięki wysokiemu kursowi ropy.

Lotos Petrobaltic – tak będzie brzmiała nowa nazwa Przedsiębiorstwa Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu „Petrobaltic”. Uchwała o zmianie nazwy została podjęta 22 marca 2010r. przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Spółki. Zmiana nazwy nastąpi z dniem zarejestrowania jej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zmuszeni jesteśmy przeanalizować inne warianty dla Orlen Lietuva. Naszym priorytetem jest zwiększanie rentowności posiadanych aktywów i wzrost wartości Grupy Kapitałowej Orlen. Stosowne decyzje chcemy podjąć w ciągu kilku miesięcy – tak podsumował wynik rozmów między kanclerzem i ministrem energetyki w rządzie litewskim, a przedstawicielami Ministerstwa Skarbu Państwa RP i zarządu PKN Orlen, Jacek Krawiec, prezes płockiego koncernu.

W 2009 roku PKN Orlen zanotował 6 proc. wzrost wolumenów w sprzedaży detalicznej. Przedstawiciele zarządu podkreślają, że nie spodzielwali się aż tak dobrego wyniku tego segmentu, który rósł szybciej niż średni wzrost konsumpcji paliw na rynku. – Uważam, że trudno będzie w przyszłości poprawić ten wynik – przyznał wiceprezes spólki Sławomir Jędrzejczyk.