Rada Nadzorcza Petrolinvestu wprowadziła zmiany w zarządzie spółki. Tak jak wcześniej zapowiadały media Rada Nadzorcza Petrolinvestu podczas czwartkowych obrad odwołała z funkcji prezesa zarządu Romana Niewiadomskiego i powołała na to stanowisko Bertranda Le Guern.
Tak podsumować można wczorajszy apel prezesa Łukoila.
PKN Orlen poinformował, że modelowa marża rafineryjna wzrosła w maju do 5,5 USD/bbl (3,6 USD/bbl w kwietniu). Jest to najwyższy poziom marży rafineryjnej od roku. Zdaniem analityków najbliższe miesiące mogą nie być już tak dobre dla sektora rafineryjnego w naszym regionie.
Nadal trwają polsko-niemieckie rozmowy dotyczące ewentualnych zmian w zasadach kładzenia gazociągu Nord Stream, tak, by nie blokował portu w Świnoujściu.
W tym roku Rosjanie mogą wyeksportować przez gdański Naftoport nawet ponad 5 mln ton swojej ropy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Jest rekordowa ilość od 2006 r. Tak dużo surowca ostatnio przesyłali tranzytem przez polski port w 2006 r
Jeden z amerykańskich kongresmanów zapowiada wszczęcie oficjalnego dochodzenia, które ma ustalić, jaka ilość ropy tak naprawdę ucieka do Zatoki Meksykańskiej.
W I kwartale 2010 roku zysk operacyjny segmentu detalicznego Grupy Orlen wyniósł 75 mln zł, w porównaniu do 87 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. Potwierdziły się więc zapowiedzi przedstawicieli zarządu spółki, że znakomite wyniki z roku 2009 będą trudne do powtórzenia także w tym roku.
Trzeci na świecie koncern naftowy – brytyjski BP – zarobił w I kwartale 6,1 mld USD (17,7 mld zł), w porównaniu z 2,6 mld rok wcześniej. Tak zaskakujący dobry wynik był możliwy dzięki wysokiemu kursowi ropy.
W 2009 roku sprzedaż papierosów, napojów i żywności w przystacyjnych sklepach rośnie szybciej niż paliw. Tak dobry wynik to efekt zmian przepisów, wprowadzających zakaz handlu w 12 świątecznych dni w roku.
Rząd zmieni strategię dla sektora paliwowego prawdopodobnie w ciągu miesiąca. Jeśli tak się stanie, możliwe będzie rozpoczęcie poszukiwania inwestora dla gdańskiej rafinerii.
Lodowa kraina kryje w sobie wiele atrakcyjnych surowców naturalnych. Nic dziwnego, że wiele krajów ostrzy sobie zęby na myśl o tak łakomym kąsku.
Tak będzie brzmiała nowa nazwa Przedsiębiorstwa Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu „Petrobaltic”.
Wszystko idzie zgodnie z planem. Spółka jest w likwidacji, tak jak to przewidują przepisy prawa – mówi Wiesław Skwarko, likwidator Nafty Polskiej.
Lotos Petrobaltic – tak będzie brzmiała nowa nazwa Przedsiębiorstwa Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu „Petrobaltic”. Uchwała o zmianie nazwy została podjęta 22 marca 2010r. przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Spółki. Zmiana nazwy nastąpi z dniem zarejestrowania jej w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Zmuszeni jesteśmy przeanalizować inne warianty dla Orlen Lietuva. Naszym priorytetem jest zwiększanie rentowności posiadanych aktywów i wzrost wartości Grupy Kapitałowej Orlen. Stosowne decyzje chcemy podjąć w ciągu kilku miesięcy – tak podsumował wynik rozmów między kanclerzem i ministrem energetyki w rządzie litewskim, a przedstawicielami Ministerstwa Skarbu Państwa RP i zarządu PKN Orlen, Jacek Krawiec, prezes płockiego koncernu.
Nie można wykluczyć, że będziemy analizowali możliwość poszukiwania partnera strategicznego, by poprawić rentowność Orlen Lietuva – tak podsumował wynik spotkania między kanclerzem i ministrem energetyki w rządzie litewskim, a przedstawicielami Ministerstwa Skarbu Państwa RP i zarządu PKN Orlen, Sławomir Jędrzejczyk wiceprezes koncernu.
Do otwarcia pierwszego w Polsce terminalu morskiego LNG pozostało 1585 dni – obliczył „Puls Biznesu”. Zdaniem dziennika projekt nigdy nie był tak bliski realizacji jak teraz.
Rynek ropy naftowej w perspektywie kilkudziesięciu lat pozostanie kluczowy – tak wynika z raportu amerykańskiego Departamentu Energii.
W 2009 roku PKN Orlen zanotował 6 proc. wzrost wolumenów w sprzedaży detalicznej. Przedstawiciele zarządu podkreślają, że nie spodzielwali się aż tak dobrego wyniku tego segmentu, który rósł szybciej niż średni wzrost konsumpcji paliw na rynku. – Uważam, że trudno będzie w przyszłości poprawić ten wynik – przyznał wiceprezes spólki Sławomir Jędrzejczyk.
W drugiej połowie roku PGNiG rozpocznie wspólnie z firmą FX Energy wiercenia w celu poszukiwania tak zwanego gazu niekonwencjonalnego – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.