Na rynku ropy naftowej obserwowaliśmy największy tygodniowy spadek cen od początku maja tego roku. Ceny sierpniowych kontraktów na ropę Brent w Londynie spadły do poziomu 71,50$ – 8% w skali tygodnia. Zniżki cen zatrzymały się w obrębie silnych poziomów wsparcia w związku z czym wobec spadku wartości dolara w końcówce tygodnia kolejne dni na rynku ropy naftowej mogą przynieść zwyżki cen. Nadal szanse na powrót cen ropy do poziomu 78-80$ w nadchodzących tygodniach są stosunkowo duże.

Według źródeł rosyjskich najprawdopodobniej pod koniec 2012 roku rosyjska spółka Sibur zakończy prace nad największym na terytorium Rosji terminalem morskim do przeładunku LPG. Sytuacja ta może poważnie wpłynąć także na polski rynek tego paliwa, który już w tej chwili niemal w 50 proc. opiera się na imporcie rosyjskiego gazu płynnego.

Zdaniem analityków Domu Maklerskiego Millenium warunki makroekonomiczne dla PKN-u poprawiają się systematycznie, choć powoli. Marża rafineryjna dla całej grupy wzrosła w maju do 5.5 USD/bbl z 3.6 USD/bbl w kwietniu. Dyferencjał Brent-Ural w maju wyniósł 2.1 USD i spadł w porównaniu z kwietniem (gdy wynosił 2.5 USD/bbl). Z kolei modelowa marża petrochemiczna grupy PKN wzrosła do 730 EUR/t z 685 EUR/t zanotowanych w kwietniu tego roku i 629 EUR/t w I kw. Jest to najwyższy poziom tego wskaźnika od 2008 roku. – Dzięki poprawie marż…Kontynuuj Czytanie „Warunki makro sprzyjają Orlenowi”

Amerykańska firma Piedmont Biofuels LLC ujawniła najnowsza technologię do produkcji odnawialnego paliwa, wykorzystując enzymatyczny proces produkcyjny. Pilotażowy zakład produkujący biodiesel z wykorzystaniem enzymatycznego procesu został opracowany przy współpracy Biofuels Center z Północnej Karoliny, Novozymes i Chatham County Economic Development Corporation. Jest to pierwszy zakład tego typu w USA.

Ministerstwo Gospodarki w projekcie ustawy o zapasach obowiązkowych przedstawiło wyliczenie szacunkowych kosztów zmiany systemu zapasów ropy naftowej i paliw dla rekomendowanego wariantu stopniowego nabywania zapasów ropy naftowej i paliw przez Agencję Rezerw Materiałowych w procesie rozłożonym na 10 lat. W pierwszym roku obowiązywania nowego systemu cena litra paliwa wzrośnie z tego tytułu o około 5 groszy.

Ze względu na konieczność implementacji przepisów dyrektywy 2009/30/WE, do końca roku 2010 do polskiego porządku prawnego musi zostać wprowadzona możliwość stosowania benzyn z 10 proc. zawartością bioetanolu. Wymaga to wprowadzenia zmian w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ale również wydania odpowiedniego rozporządzenia ministra gospodarki. Możliwość sprzedaż benzyn z 10 proc. zawartością bioetanolu pojawi się jednak najwcześniej pod koniec tego roku.

Według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego konsumpcja pięciu podstawowych gatunków paliw (olej napędowy, benzyny, LPG, ciężki i lekki olej opałowy) w pierwszych trzech miesiącach tego roku była niższa o 2 proc. od konsumpcji w I kwartale 2009 i wyniosła 6,1 mln m sześc. To prawie o ponad 100 tys. m sześc mniej niż przed rokiem. Zdaniem ekspertów z POPiHN nie oznacza to jednak, że w perspektywie całego roku również grozi nam spadek konsumpcji paliw.

Zdaniem prezesa PERN Przyjaźń Roberta Soszyńskiego polski rynek magazynowy, zarówno ropy jak i paliw, wymaga doinwestowania. – Nasze pojemności magazynowe na ropę przekraczają w tej chwili 2,8 mln m sześc. Nie da się jednak ukryć, że trzeba je rozbudować, choćby z tego powodu, że mamy w perspektywie zwiększenie poziomu rezerw obowiązkowych, nie mówiąc o tym, że coraz więcej magazynów jest niezbędnych do prowadzenia zwykłej działalności operacyjnej – uważa nasz rozmówca.

Węgierski koncern paliwowy MOL, notowany także na warszawskiej giełdzie, oczekuje znaczącego zmniejszenia spadku popytu na paliwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej w dalszej części tego roku, wynika z prezentacji spółki do wyników za I kw. br.

1 maja 2010 r. na stacji Statoil w Żywcu nastąpiło otwarcie nowej restauracji, stworzonej na zasadach franchisingu. Jest to pierwsza tego typu restauracja wprowadzona na rynek przez spółkę ComfortExpress. Firma podjęła się stworzenia nowej restauracyjnej sieci franczyzowej – ComfortRestaurant, do której mogą przystąpić zarówno nowe jak i istniejące restauracje.

Zdaniem ekspertów w perspektywie końca tego roku nie należy spodziewać się większych korekt ceny ropy. – Przedział 65-85 dolarów za baryłkę to moim zdaniem realny poziom cen ropy na koniec tego roku – szacuje Angelos Damaskos, założyciel firmy doradczej Sector Investments Managers Ltd.

We wtorek wzrostem zysków pochwalił się brytyjski koncern paliwowy BP, w środę zrobił to międzynarodowy potentat Shell. Zysk brytyjsko-holenderskiej spółki wzrósł w pierwszym kwartale tego roku o 57 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Po okresie dynamicznego rozwoju rynek przymarketowych stacji paliw od dłuższego czasu sytuację w tym segmencie rynku określić można bez zbytniego ryzyka słowem zastój. Od początku 2009 roku uruchomionych zostało zaledwie 12 stacji przy sklepach dużych sieci handlowych, z czego aż połowa przypada jednak na jedną sieć. Chodzi o Grupę Muszkieterów, która powoli wyrasta na potencjalnego wicelidera tego rynku.