Według źródeł rosyjskich najprawdopodobniej pod koniec 2012 roku rosyjska spółka Sibur zakończy prace nad największym na terytorium Rosji terminalem morskim do przeładunku LPG. Sytuacja ta może poważnie wpłynąć także na polski rynek tego paliwa, który już w tej chwili niemal w 50 proc. opiera się na imporcie rosyjskiego gazu płynnego.

Sieć Huzar nie zwalnia tempa rozwoju. Wszystko wskazuje na to, że na koniec tegorocznych wakacji w pełnym brandzie sieci może działać już 56 obiektów w całym kraju. Obecnie w sieci znajdują się 74 stacje – liczba ta obejmuje jednak również stacje, które podpisały umowy o przystąpieniu do sieci, ale nie przyjęły jeszcze barw sieci bądź są w trakcie tej procedury.

Spółki związane z Ryszardem Krauze mają przejściowe trudności. A jak w tej sytuacji wygląda kondycja Petrolinvestu? Nad tym zastanawia się „Puls Biznesu”.

Ministerstwo Gospodarki planuje umieścić w projekcie nowelizacji ustawy o biopaliwach zapis mówiący o obowiązku oznaczania dystrybutorów, z których sprzedawana jest benzyna lub olej napędowy z dodatkiem biokomponentów. W tej chwili wymóg oznaczania dystrybutorów obowiązuje tylko w przypadku biopaliwa (czyli paliw o zawartości powyżej 5 proc. biokomponentu).

Sąd zniósł zakaz wiercenia ropy pod dnem morskim, nałożony kilka dni temu przez prezydenta Obamę. Firmy naftowe się cieszą, tymczasem okazuje się, że orzekający w tej sprawie sędzia mógł nie być do końca obiektywny.

– W ostatnich tygodniach nie wydarzyło się nic, co zasługiwałoby na miano przełomu w rozmowach dotyczących przyszłości rafinerii w Możejkach – powiedział nam wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski. Według niego od marca nie miało a tej sprawie miejsca żadne spotkanie na szczeblu ministerialnym i nie zanosi się na takie spotkanie w najbliższym czasie.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje podczas tej sesji po sygnałach z Chin, że mogą uwolnić kurs juana – podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec, zwyżkuje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 1,48 USD, czyli 1,9 proc., do 78,66 USD.

W ostatnich dniach ponownie sporo mówi się o projekcie Odessa-Brody-Płock. Niestety w kontekście planów przekazania dotacji unijnej dla tej inwestycji na walkę ze skutkami powodzi. Pojawia się wiele głosów zarzucających rządowi, że taką decyzją rezygnuje z jednego z kluczowych projektów mających zwiększyć nasze bezpieczeństwo energetyczne. Tymczasem część komentatorów zwraca uwagę na drugą stronę medalu.

Zespół Korn zapowiedział, że podczas nadchodzącej trasy nie będzie tankował paliwa pochodzącego z tej rafinerii. Muzycy zachęcają ponadto inne kapele, by poszły w ich ślady.

Jak dowiedział się portal wnp.pl spółka PERN Przyjaźń zakończyła już etap negocjacji z partnerem w sprawie inwestycji w bazę magazynowo-przeładunkową w Porcie Gdańskim. – Warunki umowy zostały już wynegocjowane, w tej chwili sprawa jest na etapie uzyskiwania akceptacji wewnątrzkorporacyjnych – powiedział nam prezes PERN Robert Soszyński.

Zdaniem prezesa PERN Przyjaźń Roberta Soszyńskiego polski rynek magazynowy, zarówno ropy jak i paliw, wymaga doinwestowania. – Nasze pojemności magazynowe na ropę przekraczają w tej chwili 2,8 mln m sześc. Nie da się jednak ukryć, że trzeba je rozbudować, choćby z tego powodu, że mamy w perspektywie zwiększenie poziomu rezerw obowiązkowych, nie mówiąc o tym, że coraz więcej magazynów jest niezbędnych do prowadzenia zwykłej działalności operacyjnej – uważa nasz rozmówca.

W planach Kulczyk Oil Ventures, oprócz zagospodarowywania już posiadanych aktywów, jest także aktywne poszukiwanie nowych projektów wydobywczych. Zdaniem prezesa spółki brane pod uwagę są różne warianty aktywności inwestycyjnej. – Dzielenie się udziałami w złożach z innymi koncernami jest częstą praktyką. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko, przenosząc je częściowo na partnera. W tej chwili niewiele jest projektów będących 100 proc. własnością danego operatora. Obecnie nastawiamy się raczej na projekty, w których moglibyśmy pełnić funkcję operatora, choć oczywiście poważnie rozważymy także objęcie mniejszościowego udziału w ciekawym projekcie…Kontynuuj Czytanie „Timothy Elliott, KOV: nie zatrzymamy się na obecnym etapie rozwoju”

Zarząd Lotosu zamierza przejąć pełną kontrolę nad litewską spółką wydobywczą Geonafta, w której obecnie Petrobaltic posiada 40,59 proc. akcji, których wartość bilansowa wynosi 88,2 mln zł. Do finalizacji transakcji, która ma być sfinansowana przez bank Nordea, potrzebna jest jeszcze zgoda Rady Nadzorczej, ale decyzja w tej sprawie powinna zapaść jeszcze w tym miesiącu aby finalizacja transakcji według dotychczas ustalonych parametrów była możliwa.

Sieć Intermarche jako pierwsza w Polsce zdecydowała się na uruchamianie niewielkich sklepów przy swoich stacjach paliw znajdujących się bezpośrednio przy supermarketach. – W tej chwili działa już osiem takich sklepów i jesteśmy zadowoleni z wyników, jakie osiągają – informuje Aleksander Hołoga z dyrekcji generalnej Intermarche.

Jak informowaliśmy ostatnio koncern Shell jest coraz bliższy finalizacji sprzedaży swojego segmentu LPG. Dezinwestycja obejmuje szereg rynków w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej. Według nieoficjalnych informacji aktywami zainteresowane są pierwsi kontrahenci. W tej chwili nie wiadomo czy wśród potencjalnych celów dezinwestycji jest również polska spółka Shell Gas.