Uruchomiony w ubiegłym roku morski terminal przeładunkowy Orlen Gazu także w tym roku bierze udział w działalności operacyjnej spółki. Pomimo nie najlepszych relacji cenowych gazu z Zachodu do paliwa zza wschodniej granicy do Szczecina w tym roku zawinęło już pięć gazowców a szósty przybije do nadbrzeża w najbliższych dniach.

Kryzys jaki dotknął branżę olejową w minionym roku dał firmom dodatkową motywację do poszukiwania nowych dróg rozwoju. – Dla wielu podmiotów kryzys stanowił również okazję do szukania nowych form działalności, w tym sposobów do zdynamizowania sprzedaży, co miało miejsce m.in. w branży automotive, zarówno w segmencie premium jak i ekonomicznym – twierdzi Marian Ćwiertniak, prezes Orlen Oil.

Spółki związane z Ryszardem Krauze mają przejściowe trudności. A jak w tej sytuacji wygląda kondycja Petrolinvestu? Nad tym zastanawia się „Puls Biznesu”.

Grupa Lotos podpisała wczoraj deklarację w sprawie zrównoważonego rozwoju w branży energetycznej w Polsce, popierając tym samym inicjatywę służącą zwiększaniu efektywności i bezpieczeństwa energetycznego kraju. – Uwzględnianie czynników zrównoważonego rozwoju w działalności gospodarczej Grupy Lotos, stanowi ważny czynnik budowania naszej pozycji konkurencyjnej wśród polskich przedsiębiorstw energetycznych. Od wielu lat jesteśmy zwolennikami rozszerzania współpracy na forum krajowym i ogólnoeuropejskim w tym kierunku – powiedziała Jowita Twardowska, dyrektor ds. komunikacji, administracji i CSR Grupy Lotos, po podpisaniu dokumentu.

Zapasy ropy w USA wzrosły w ostatnim tygodniu o 1,7 mln baryłek podczas gdy oczekiwano ich spadku o 1 mln baryłek. Głównym źródłem zaskoczenia był spadek produkcji w tamtejszych rafineriach (CUR obniżony z 89,1% do 87,9%) przy jednoczesnym wzroście dziennego importu surowca o 1,7%. Zapasy benzyny spadły w tym okresie o 0,6 mln baryłek, a średnich destylatów wzrosły o 1,8 mln baryłek.

PKN Orlen ruszył z pracami w kierunku realizacji zapowiedzi o zaangażowaniu się w segment energetyczny. Jak udało nam się ustalić koncern rozpoczął już proces poszukiwania partnera do budowy elektrowni gazowej we Włocławku. – W naszych rozważaniach przeważa koncepcja partnerstwa w tym projekcie. Podjęcie jakichkolwiek rozmów wymaga jednak przedstawienia informacji o naszej koncepcji – jesteśmy właśnie na etapie jej domykania pod kątem szczegółów technicznych – powiedziała nam Beata Karpińska, kierownik biura prasowego koncernu.

Od 1 czerwca w zarządzie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jako jego wiceprezes zasiada Marek Karabuła. Został na to stanowisko delegowany przez Radę Nadzorczą w miejsce dotychczasowego członka zarządu Mirosława Dobruta, który odszedł do EuRoPolGaz. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jednocześnie Marek Karabuła zasiada w radzie nadzorczej PKN Orlen. Według naszych informacji budzi to poważne zastrzeżenia we władzach płockiego koncernu.

Średnio za benzynę Eurosuper 95 i olej napędowy płacimy w tym tygodniu o 2 gr mniej niż podczas długiego weekendu. Na niezmienionym poziomie utrzymały się ceny autogazu (2,12 zł/l średnio).

Komisja Europejska postanowiła zachęcić przemysł, władze państwowe i organizacje pozarządowe do ustanawiania nowych systemów certyfikowania wszelkiego rodzaju biopaliw, w tym także pochodzących spoza UE. Określono warunki, na jakich systemy te będą uznawane przez Komisję. Ma to umożliwić wprowadzenie w życie obowiązujących w UE wymogów, wedle których biopaliwo powinno przynosić znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych, i nie mogą być pozyskiwane z roślin rosnących w lasach, bagnach i obszarach ochrony przyrody. Zasady prawidłowej certyfikacji zawarto w zbiorze wytycznych, które mają objaśnić, w jaki sposób należy wdrażać przepisy…Kontynuuj Czytanie „Komisja Europejska przyjęła wytyczne dla wdrażania przepisów dotyczących biopaliw”

Koniec roku 2009 przyniósł kolejną obniżkę liczby stacji paliw. Z przekonaniem graniczącym z pewnością można prognozować, że tendencja ta utrzyma się również w tym roku.

Komisja Europejska poinformowała dziś, że planuje zachęcić przemysł, władze państwowe i organizacje pozarządowe do ustanawiania nowych systemów certyfikowania wszelkiego rodzaju biopaliw, w tym także pochodzących spoza UE.

W środę „Rzeczpospolita” podała, że w tym roku, jadąc na wakacje, przyjdzie nam głębiej sięgnąć do kieszeni. Dziennik, powołując się na analizy i prognozy e-petrol.pl, napisał, że przy zbiegu niekorzystnych czynników za litr benzyny będzie się płacić ponad 5 zł.